Fotoporadna
Tento stručný slovník pojmů vysvětluje některé základní pojmy s nimiž se můžete ve fotografické praxi setkat. V textu se občas objeví pojem, který je dále vysvětlen v samostatném článku. Takový pojem je v textu podtržen.
A
- A = aperture viz Clona
- Asférická čočka má speciální tvar a umožňuje nové způsoby konstrukce objektivů. Odstraňují některé vady zobrazení. Objektivy můžou být menší díky těmto čočkám.
- Aberace / chromatická vada je vada vznikající barevným posuvem při průchodu světla objektivem. V praxi se projevuje fialovým orámováním ostrých hran, typickým příkladem jsou třeba větve stromu proti světlé obloze. Výrobci tuto vadu řeší použitím speciálních čoček s nízkým rozptylem. Takovéto objektivy jsou většinou značeny zkratkou ED v názvu.
B
- Bajonet je zakončení objektivu díky němuž lze objektiv rychle a snadno nasadit či sundat ze zrcadlovky.
Typy bajonetů: - Nikon:
- Nikon F - bajonet používaný v kinofilmových i digitálních zrcadlovkách. Objektivy Nikkor.
- Nikon 1 - bajonet v bezzrcadlovkách. Objektivy 1 Nikkor.
- Pentax
- Pentax K - bajonet používaný v kinofilmových i digitálních zrcadlovkách
- Pentax Q - bajonet v bezzrcadlovkách
- Olympus
- Olympus OM - bajonet používaný u kinofilmových zrcadlovek. Objektivy Zuiko.
- Olympus 4/3 - bajonet digitálních zrcadlovek (E-520, E-620...). Objektivy Zuiko 4/3.
- Omypus Micro 4/3 - aktuálně používaný bajonet bezzrcadlovek PEN, OM-D. Objektivy M.Zuiko.
- Minolta / Sony:
- Minolta SR - bajonet používaný u kinofilmových zrcadlovek. Objektivy Rokkor (MC, MD).
- Sony A - bajonet používaný u digitálních zrcadlovek (A33, A55...). Objektivy Sony, Zeiss
- Sony E - bajonet používaný u digitálních bezzrcadlovek (NEX, A7...). Objektivy Sony, Zeiss
- B - Bulb režim fotoaparátu pro dlouhý čas expozice. Závěrka je otevřena tak dlouho dokud je držena spoušť fotoaparátu např. při nočních snímcích.
C/Č
- Čipy CCD / CMOS Snímací čipy jsou vyráběny různou technologií. Mnoho fotoaparátů používá snímací CCD čipy, ale v poslední době se stále častěji prosazují čipy CMOS. Velkou výhodou těchto čipů je menší digitální šum ve fotografii.
- Čipy velikost Na trhu je spoustu různých velikostí snímacích čipů. Na obrázku je přehled nejčastějších:
- Clona (A) Pomocí clony je regulováno množství světla které prochází objektivem. Díky této regulaci je potom v závislosti na času dosaženo správné expozice. Zavření či otevřením clony je také možno ovlivnit hloubku ostrosti snímku.
- Čas expozice (S)
- Citlivost viz. ISO
D
- Dalekohledy - viz. samostatný člámek.
- Dálkoměry - porovnání viz. samostatný člámek.
- DPI rozlišení digitálních fotografií se uvádí v bodech na palec (2,54 cm) - DPI
E
- EV - expoziční stupně
- Expozice Vhodnou kombinací Clony, Času a Citlivosti (ISO) je dosaženo správné expozice. Cílem je aby došlo k ideálnímu osvitu snímací plochy ať už se jedná o film nebo o snímací čip.
- EXIF je informace která je zaznamenána k digitální fotografii. Z této informace se lze dozvědět mnoho technických dat fotografie např.: značku fotoaparátu, použité ohnisko, clonu, čas, datum a čas zaznamenání snímku...
H
- Hloubka ostrosti fotograf pracuje s různou hloubkou ostrosti. V některých případech je žádoucí, aby bylo na fotografii ostré téměř vše - to co je v popředí i v pozadí. V jiných případech je potřeba, aby byla ostrá jen určitá část fotografie a tím došlo k její zvýraznění. Toto je dosaženo volbou vhodné clony. Pokud zvolím nízké clonové číslo a objektiv tak zůstane otevřený dosáhnu tím že bude ostrá jen ta část scény na kterou zaostřím. Důležitá je i volba správného ohniska, v tomto případě je vhodné spíš větší ohnisko (např. 100 mm a pod.)
I
- ISO nebo také citlivost. Citlivost přímo ovlivňuje expoziční čas potřebný ke korektní expozici. Při stejné cloně je při dvojnásobné citlivosti zapotřebí poloviční čas.
J
- JPG je jedním z formátů do kterých může být digitální fotografie zaznamenána. Jedná se o komprimovaný formát záznamu, kdy jsou určitá data záměrně vypouštěna.
N
- Nikkor je tradiční označení objektivů Nikon.
O
- Objektiv je obvykle tvořen soustavou čoček a jeho úkolem je nasměrovat světlo na záznamovou plochu. V závislosti na ohnisku je obraz přizpůsoben.
- Ohnisko určuje jaký výsek reality je fotoaparátem zaznamenán. S rostoucím ohniskem je zaznamenán menší úhel a dochází tak ke zvětšení a přiblížení části focené scény. Velmi zjednodušeně: ohnisko 14 mm zaznamená celou louku, ohnisko 600 mm jednotlivé vzdálené květiny. Více zde.
P
- PictBridge je standard pro komunikaci mezi fotoaparátem a tiskárnou. Fotografie tak lze tisknout přímo z fotoaparátu bez PC.
- Pixel digitální obraz je zaznamenáván pomocí jednotlivých bodů. Body jsou zobrazeny v mřížce vedle sebe a díky nedokonalosti oka se jeví jako souvislá barevná plocha.
- Polarizační filtr je jedním z nejpoužívanějších filtrů. Pro krajinnou fotografii je téměř nepostradatelný. Pomocí tohoto filtru lze odstranit lesk z nekovových předmětů, například vodní hladina u břehu. Standardně vidíte jen slunce které se odráží od vlnek, po použití filtru vidíte dno. Hlavním využitím filtru je zvýraznění barev. Modrá obloha vypadá jak u moře, barvy jsou syté a jasné.
R
- RAW je formát ve kterém fotoaparát ukládá data. Na rozdíl od JPEG však nedochází ke ztrátě informací - RAW není komprimovaný.
- Rozlišení Tento údaj udává kolikrát kolik bodů je zaznamenáno. U současných fotoaparátů se jedná o miliony pixelů.
S / Š
- Snímač - snímací čip fotoaparátu
- Stativy - Šroub stativu - Už desítky let se mají fotoaparáty a videokamery jednotný závit pro našroubování na stativ. Jedná se o závit 1/4" (Whitworth 1,4"). Jiné je to u závitu kterým se hlava šroubuje na nohy stativu. Tam se průměry závitů liší (u některých dražších stativů se dá šroub vyměnit nebo obrátit a tak jsou připraveny na obě varianty). Výrobci stativů používají k připevnění hlavy tyto průměry:
- Velbon 1/4"
- Manfrotto 3/8"
- Gitzo 3/8"
- Giottos 3/8"
- Synchronizace Při používání blesku je nutné aby k záblesku došlo v okamžiku kdy je závěrka plně otevřena. Jedná se o velmi malý časový úsek protože expoziční doby bývají v setinách sekundy.
- Směrné číslo blesku je údaj který charakterizuje světelný výkon blesku. Výrobci neudávají toto číslo vztažené ke stejnému ohnisku, na toto je nutno brát zřetel při porovnávání blesků.
T
- TTL systém měření vztahovaný hlavně k bleskům. V překladu to znamená měření "skrz objektiv".
- T = čas viz. čas
U
- UV filtr Základní filtr. V našich nadmořských výškách není tak nutné filtrovat ultrafialové záření. To se vyskytuje hlavně na horách a způsobuje zamodrání dálek. Filtr je čirý a proto je ideální jako neutrální ochrana objektivu. S rostoucí cenou objektivu se jeví požití této ochrany jako nutnost.
Z
- Závěrka je součást fotoaparátu. Tím že se otevře umožní světlu dopadat na snímací plochu.